Nadszedł ten moment w organizacji ślubu i wesela, gdy potrzebujecie wypisać zaproszenia ślubne i zupełnie nie wiecie od czego zacząć? Tworzenie zaproszeń od zera to nie taka prosta sprawa! Poprawność gramatyczna, kwestie savoir vivre, projekt graficzny niejednych z Was mogą przyprawić o niemały zawrót głowy. Chcąc ułatwić Wam ten trudny etap przygotowań – mamy kilka rad, na co najlepiej zwrócić uwagę wypisując zaproszenie i jak się do tego zabrać!
Krok pierwszy – kto pisze zaproszenia ślubne?
Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale zaproszenia ślubne należy wypisać w trzeciej osobie liczby mnogiej. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że tekst na zaproszeniu powinien wyglądać następująco:
Izabela Szymczak i Edward Cieślak
mają zaszczyt zaprosić/zapraszają/serdecznie zapraszają
Adekwatnie do tego, czy życzycie sobie umieszczać rodziców na zaproszeniu dodając zapisek „wraz z rodzicami” (finansują Wasze wesele w całości lub częściowo lub po prostu z grzeczności) słowo „Rodzice” zgodnie z zasadami savoir vivre powinno być pisane z wielkiej litery. Nasz tekst zaproszenia wyglądałby więc następująco:
Izabela Szymczak i Edward Cieślak
wraz z Rodzicami
mają zaszczyt zaprosić/zapraszają/serdecznie zapraszająlub
w imieniu Rodziców i własnym
Izabela Szymczak i Edward Cieślak
mają zaszczyt zaprosić/zapraszają/serdecznie zapraszająlub
Rodzice i Narzeczeni
Izabela Szymczak i Edward Cieślak
mają zaszczyt zaprosić/zapraszają/serdecznie zapraszają
Krok drugi – kogo zaprosić?
Temat niezwykle kontrowersyjny i skłaniający do wielu dyskusji. Decyzję, kogo należy i nie należy zaprosić pozostawiamy Wam, jednak radzimy zgromadzić wokół siebie wyłącznie te osoby, które chcecie, aby towarzyszyły Wam w tym szczególnym dniu. Osobną kwestią jest decyzja, czy będzie to impreza z czy bez dzieci. Jeśli ograniczają Was, np. fundusze – w takiej sytuacji warto pamiętać o możliwości zaproszenia części osób wyłącznie na uroczystość zaślubin (często dotyczy to kolegów z pracy lub dalszych znajomych).
Macie już gotową listę gości? To świetnie! Jak więc poprawnie wypisać zaproszenia ślubne? Oto podstawowe zasady:
Jaka jest kolejność wypisywania zaproszeń ślubnych?
- Zapraszając parę należy pamiętać, że kobieta jest zawsze na pierwszym miejscu! Nie ma znaczenia, czy jest to małżeństwo, narzeczeństwo, czy para będąca w nieformalnym związku.
- Wszystkich weselników wypisujemy z imienia i nazwiska.
- Jeśli nie znacie partnerów osób zapraszanych – bezpieczną opcją jest zastosowanie sformułowania ” z Osobą Towarzyszącą/ wraz z Osobą Towarzyszącą”. Napisanie tych słów z wielkiej litery będzie oznaką szacunku wobec nieznanej Wam osoby.
- Decydując się na ślub, gdzie obecne będą dzieci, pamiętajcie o wymienieniu ich także w zaproszeniu. Osoby, które ukończyły 18 rok życia powinny otrzymać osobne zaproszenia ślubne (obecnie, osobne zaproszenie wręcza się także młodszym nastolatkom). W przypadku najmłodszych – po wpisaniu danych dorosłych, wypiszcie dane dzieci imiennie, bądź zastosujcie formę „wraz z dziećmi”. Zapis taki może wyglądać następująco:
Sz.P. Annę i Piotra Topolskich wraz z dziećmi
Sz.P. Annę i Piotra Topolskich wraz z Polą i Krzysiem
Sz.P. Annę, Piotra, Polę i Krzysia Topolskich
- Decydując się na ślub, na którym obecne będą wyłącznie osoby dorosłe pamiętajcie o poinformowaniu o tym fakcie. Dodatkowo można taką informację wypisać w treści zaproszenia.
Odmiana imion i nazwisk w zaproszeniach
Według słownika języka polskiego każde nazwisko pochodzenia polskiego jest odmienne! Odmienną kwestią natomiast są nazwiska zagraniczne. Tutaj, nazwisko jest nieodmienne. Aby tekst był bardziej zrozumiały odmienić możecie wyłącznie imiona przyjaciół i znajomych.
Jeśli tworząc listę wciąż będziecie mieli problem z odmianą – warto poszukać stron, na których generatory odmienią personalia gości za Was, wpiszcie w wyszukiwarkę frazę generator zaproszeń ślubnych, a program zrobi to za Was!
Personalia gości – drukowane czy pisane ręcznie?
Decydując się na konkretną papeterię macie możliwość zdecydowania, czy imiona i nazwiska gości chcecie wypisywać odręcznie, czy skorzystać z opcji personalizacji. Etykieta wskazuje nam, aby wypisać zaproszenie ślubne odręcznie. O ile wypisanie kilkunastu zaproszeń nie będzie problemem, to organizując większe wesela, gdzie wypisać trzeba 100 lub więcej zaproszeń może już być nie lada wyzwaniem. Obecnie wybór i styl czcionek jest tak różnorodny, że wydruk listy gości będzie nie tylko wyglądał bardziej estetycznie ale i zaoszczędzi Wam sporo czasu. Często, wielu artystów oferuje usługę odręcznej kaligrafii danych gości weselnych. Nazwisko każdego z weselnika będzie nie tylko pięknie wyglądało ale i odciąży Was czasowo w przedweselnych przygotowaniach. Zwróćcie uwagę na projekt zaproszenia, czy daje Wam możliwość wypisania go odręcznie (czy jest wystarczająco miejsca).
Nasza rada: Niezależnie od tego, czy wypiszecie zaproszenia sami, czy będą one drukowane – pamiętajcie o zamówieniu kilku pustych zaproszeń (w sytuacji chęci doproszenia lub popełnienia ewentualnych błędów).
Kiedy należy wręczać zaproszenia?
Utarło się, że zapraszamy 3 miesiące przed ślubem. Jest to termin umowny, w zależności jednak od wielkości wesela, ilości gości czas ten może się adekwatnie wydłużyć/skrócić. Jak więc znaleźć złoty środek aby wręczyć gotowe zaproszenie Waszym gościom?
- Wasi goście wiedzą o terminie ślubu i zaproszenie ich to to tak naprawdę wyłącznie formalność. Dodatkowo nie planujecie nikogo dopraszać. Kiedy? 3 miesiące przed.
- Planujecie duże wesele, nie chcecie ograniczyć się wyłącznie do najbliższej rodziny. Dodatkowo bierzecie pod uwagę dopraszanie gości. Kiedy? 4-5 miesięcy przed.
- Ślub i wesele wypada w okresie typowo świątecznym (Boże Narodzenie, Wielkanoc lub majówka). Kiedy? 5 miesięcy przed.
- Planujecie wesele międzynarodowe. Kiedy? 5-6 miesięcy przed.
- Mieszkacie za granicą, ale ślub planujecie zorganizować w Polsce. Gości chcecie zapraszać wcześniej, przy okazji wizyt w kraju. Kiedy? 6-8 miesięcy przed.
- Jeśli planujecie ślub w okresie świątecznym – kartki świąteczne w formie zaproszenia mogą być świetnym pomysłem.
Coraz bardziej popularne jest, tzw. Save the Date, których wysyłkę zaplanować można nawet rok wcześniej.
W zawiadomieniu tym przyszła para młoda informuje o dacie planowanego wesela. Dzięki temu goście mają możliwość zarezerwowania terminu i bez przeszkód pojawić się na ślubie.
Osobiście czy pocztą?
Najbardziej elegancką formą jest wręczenie zaproszeń osobiście. Jeśli planujecie duże wesele, a goście mieszkają w różnych miejscach Polski i za granicą – postarajcie się trafić do jak największej liczby osób i zaproście ich widząc się na krótkim spotkaniu (dotyczy to przede wszystkim najbliższej rodziny). W przypadku dużych odległości wyślijcie je pocztą. Dodatkowo miłym gestem będzie rozmowa telefoniczna, „oficjalnie” informująca o planowanym terminie zaślubin.
Nasza rada: Nie zapraszajcie gości wyłącznie przez telefon! Ślub i wesele to zbyt ważna uroczystość, aby zapraszać kogoś wyłącznie telefonicznie. Dodatkowe, pisemne zaproszenie pozwala uniknąć wpadek dotyczących terminu czy miejsca uroczystości.
Kiedy zbierać potwierdzenia?
Termin na potwierdzenie wyznaczcie najlepiej na miesiąc przed uroczystością. Ma to znaczenie ustalając ostateczne kwestie na sali weselnej, dotyczące transportu czy noclegu.
Co to jest RSVP?
Pochodzi od francuskiego zwrotu répondez s’il vous plaît i oznacza proszę odpowiedzieć. Najczęściej są to osobne karteczki dołączone do każdego z zaproszeń ślubnych, zawierające informacje od pary młodej z prośbą o potwierdzenie przybycia na uroczystość. Powinniście podać gościom sposób, w jaki mogą się z Wami skontaktować. Może być to zarówno kontakt telefoniczny jak i mailowy.
Kwestia prezentów w zaproszeniu
Czy powinniśmy umieszczać informację o prezentach w zaproszeniu? Kierując się savoir-vivre – nie. Jednak z drugiej strony prezenty tak naprawdę pojawiają się tak czy inaczej. Dlatego może warto wspomnieć, co życzymy sobie dostać, aby nie zostać z kilkunastoma bukietami kwiatów?
Dobrym pomysłem młodej pary jest więc stworzenie listy prezentów. Jako goście, mamy możliwość wyboru i rezerwacji konkretnych prezentów, które wręczymy w dniu ślubu.
Możliwości opisania, jakie prezenty chcemy dostać jest kilka:
- w formie krótkiego wierszyka
- w formie krótkiego tekstu informacyjnego
- w formie rebusu ślubnego z grafiką.
O co możecie prosić w zaproszeniu zamiast kwiatów?
- zabawki, maskotki na cele charytatywne
- karmy dla zwierząt na cele charytatywne
- wino
- książki/płyty
- kupony totolotka
- kwiaty doniczkowe
- słodycze
- kawę/herbatę.
Co dalej? Co powinniście jeszcze wiedzieć?
Decyzję o wyborze konkretnej papeterii dobrze jest podjąć dostatecznie wcześnie i dostosować termin do wybranego typu projektu, którym jesteście zainteresowani – może popularna w tym sezonie butelkowa zieleń? (indywidualny lub gotowy). Jeśli ktokolwiek z Was decyduje się na projekt indywidualny – prześlij własne obrazy z inspiracjami! Najczęściej zaproszenia rozpoczyna się rozdawać około 3 miesiące przed ślubem. Przy terminie składania zamówienia weźcie pod uwagę czas jego realizacji i złóżcie je z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli potrzebujcie pomocy na którymkolwiek z etapów tworzenia papeterii – zapraszamy do naszych mediów społecznościowych po więcej i zapraszamy do kontaktu z nami. Z chęcią pomożemy! Do usłyszenia 🙂